У День Соборності України на території Софійського Собору понад 100 голів громад, представників обласних військових адміністрацій, волонтерських рухів та міжнародних організацій взяли участь у форумі “Пліч-о-пліч: Згуртовані громади”. Це перший подібний захід з моменту запуску проєкту в кінці минулого року.
Вступні слова на початку форуму взяли Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Віцепремʼєр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба, заступник керівника Офісу Президента України Віктор Микита та Постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє. Соборність як надважливий для України елемент, сила українців у протистоянні агресору та важливість єднання були акцентами під час кожного з виступів.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що минулого року Президент Володимир Зеленський представив План внутрішньої стійкості України. Один із пунктів цього плану базується на міцних солідарних громадах.
“Де б ми не жили в Україні – знаємо, що можемо розраховувати одне на одного. Особливо сьогодні, у час цієї важкої війни, коли значущість дієвої своєчасної допомоги іноді дорівнює життю. Коли тилові громади допомагають прифронтовим містам та селам долати наслідки війни.
Це прості, але надзвичайно ефективні речі. Це конкретна допомога у відновленні міст та сіл, які були атаковані росією і зазнали руйнувань. Це гуманітарна допомога. Зокрема продовольство, медикаменти та багато іншого, що потрібно жителям постраждалих громад прямо тут і зараз”, – сказав очільник Уряду.
Він подякував громадам, які залучені в цей процес та інших активно долучатися та формувати розгалужену мережу солідарності.
“Бо Соборна Україна – це кожен та кожна з нас. А Соборність – це наші добрі наміри та вчинки, які дають відчуття спільного дому і великої єдиної родини. Родини, де завжди допоможуть та підтримають”, – сказав Прем’єр-міністр.
Олексій Кулеба своєю чергою подякував представникам громад за ініціативність та бажання співпрацювати.
“Сьогодні ми продовжуємо протистояти повномасштабній агресії, демонструючи усьому світу приклад безпрецедентної згуртованості. Українці об’єднані пліч-о-пліч – на фронті та у громадах. Сьогодні проєкт “Пліч-о-пліч: згуртовані громади” є символом цієї єдності. В ньому беруть участь 111 громад.
Ця ініціатива розпочалася на деокупованій Херсонщині. І ми разом відновлювали пошкоджені будинки в громадах області. А потім разом долали наслідки теракту на Каховській ГЕС. Цьогоріч допомагали Кривому Рогу відновити опалення в місті.
Важливо, що у найближчий час до проєкту долучаться ще 150 громад. Я переконаний, що наша співпраця стане ще ефективнішою, і вкотре доведе, що соборність – це не просто слова, а конкретні дії”, – наголосив Віцепремʼєр-міністр з відновлення України.
Віктор Микита підкреслив, що “Пліч-о-пліч” – це ще один важливий майданчик для комунікації між громадами та Урядом.
“Я дякую громадам за фантастичні приклади стійкості та незламності, які демонструють дух української свободи. Для реалізації всіх завдань в громадах працює майданчик Конгресу місцевих та регіональних рад. Це ініціатива Президента, в рамках якої громади отримують можливість комунікації з Президентом. Саме з цією метою та за ініціативи Президента здійснюється і Національний проєкт “Пліч-о-пліч”. Він є своєрідною частиною політики децентралізації, над реалізацією якою ми продовжуємо працювати попри умови війни”, – сказав заступник керівника Офісу Президента України.
Постійний представник ПРООН в Україні зазначив, що міжнародні партнери також захоплюються рішучістю та силою українських громад.
“Згуртованість, яку ми спостерігаємо в Україні, на різних рівнях – від місцевих громад до національних інституцій – є важливою рушійною силою у процесі відновлення та розвитку країни.
Результати нещодавнього звіту, яке підтримала ПРООН, “Соціальна згуртованість в Україні: reSCORE 2024”, свідчать про глибоку приналежність українців до своєї країни, навіть в умовах війни: почуття приналежності до країни досягло найвищого показника – 8,7 із 10.
Цей форум відображає нашу спільну відданість зміцненню згуртованості, сприянню діалогу та об’єднанню українців для відновлення і розвитку”, – прокоментував Яко Сільє.
Під час заходу також пройшли дві дискусійні панелі: “Єднання як фундамент відновлення” та “Згуртованість небайдужих: від ресурсів до реалізації”. У фокусі обговорень – налагодження співпраці, обмін досвідом впровадження різноманітних проєктів на локальному рівні, зокрема спрямованих на відновлення, впровадження політики памʼяті, культурних проєктів.
Серед основних спікерів: Міністр молоді та спорту України Матвій Бідний, заступник Міністра розвитку громад та територій Олексій Рябикін, голова правління АТ “Укрзалізниця” Олександр Перцовський, начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов, начальник Сумської ОВА Володимир Артюх, керівниця групи проєктів з демократичного врядування, ПРООН в Україні Олена Урсу, голова організації “Будуємо Україну Разом” Марта Бенишин та інші.
Також до Дня Соборності України у Митрополичому будинку, де безпосередньо відбувався захід, вперше експонувалися всі Універсали Української Народної Республіки. Разом з ними – Акт злуки УНР та ЗУНР. Це символічно, адже 106 років тому, 22 січня, саме на території Софії Київської був підписаний цей документ.