Українська Рада Бізнесу (https://urb.org.ua) – об’єднання 115 бізнес-асоціацій різних галузей економіки, створене для консолідації бізнесу та реалізації суспільно важливих реформ. Українська Рада Бізнесу відстоює інтереси законослухняного бізнесу, бере активну участь у робочих групах Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, які присвячені питанням протидії тіньовому ринку підакцизної продукції, а саме нелегальному виробництву та реалізації контрафактних тютюнових виробів.
Серед питань, які обговорюються на робочих групах є питання щодо ефективності розслідування кримінальних справ що стосуються незаконного виробництва та збуту підакцизної продукції, виявлення випадків неналежного маркування тютюнових та алкогольних виробів, торгівлі контрафактними підакцизними товарами, ефективності контролю з боку правоохоронних органів за сайтами та соціальними мережами, де відбувається незаконна реалізація підакцизних товарів, персоніфікації відповідальності посадових осіб Національної поліції та Державної податкової служби України за неналежне виконання своїх посадових обов’язків.
Слід зазначити, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.2022 року №515 «Деякі питання зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах» Державна податкова служба України щомісяця визначає частки для зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у розрізі бюджетів місцевого самоврядування та оприлюднює такі частки на своєму офіційному веб-сайті та подає їх Державній казначейській службі для перерахування відповідних сум до місцевих бюджетів. (https://www.tax.gov.ua/diyalnist-/informatsiya-schodo-obsyagu-/588918.html ) .
Значні суми доходів втрачають місцеві бюджети за рахунок тіньових обсягів заробітної плати та неоформлених працівників у суб’єктів господарювання, які займаються незаконною торгівлею контрафактною підакцизною продукцією. Орієнтовні щорічні втрати Державного бюджету та місцевих бюджетів через тіньовий ринок торгівлі лише тютюновими виробами фахівці оцінюють у розмірі понад 20 млрд грн.
Разом з тим, з метою виявлення місць незаконної торгівлі Державною податкової службою України створені відповідні електронні сервіси для повідомлення центральних органів виконавчої влади про наявні факти нелегальної (незаконної) торгівлі підакцизними товарами на території області (громади), зокрема:
1) @StopOverpriceBot – цей чат-бот допоможе повідомити про порушення сфери роздрібної
торгівлі до ДПС України;
2) 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) – про незастосування
незастосування РРО/ПРРО при здійсненні розрахунків за продаж підакцизної продукції;
3) idd@tax.gov.ua – електронною поштою ( https://tax.gov.ua/others/kontakt-tsentr/ ).